Związki nie zablokują uchylenia regulaminu płac
Pracodawca, który jednostronnie ustalił regulamin wynagradzania, może go uchylić – mimo braku zgody działających u niego organizacji związkowych na wprowadzenie nowego regulaminu – gdy zmiana zasad wynagradzania pracowników jest uzasadniona potrzebą radykalnego obniżenia kosztów działania przedsiębiorstwa z uwagi na grożącą upadłość.
Tak stwierdził Sąd Najwyższy w wyroku z 12 października 2017 r. (II PK 269/16).
Wyrok zapadł na kanwie sprawy o przywrócenie poprzednich warunków pracy i płacy.
Sąd rejonowy ustalił, że u pozwanego obowiązywał regulamin wynagradzania z 2010 r. Pracodawca wprowadził go jednostronnie, ponieważ organizacje związkowe nie zajęły zgodnego stanowiska. W 2013 r. pozwany przedstawił związkom projekt zmian w regulaminie płac. Przedstawiciele wszystkich organizacji związkowych, powołując się na art. 30 ust. 5 ustawy o związkach zawodowych, zajęli na piśmie jednolite, negatywne stanowisko co do tych zmian. Mimo to zarząd firmy podjął uchwałę uchylającą m.in. regulamin wynagradzania, podejmując tego samego dnia uchwałę w sprawie określenia ramowych wytycznych, dotyczących warunków wynagradzania. W konsekwencji pracownicy – powodowie otrzymali wypowiedzenia warunków pracy i płacy.
W ocenie sądu pierwszej instancji, niedopuszczalne jest jednostronne uchylenie lub zmiana przez...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta